STAY IN THE LOOP

Subscribe to our newsletter to receive the latest offers

Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL)

Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı: NDAL

2005 yılında kurulan NDAL, Türkiye'de bir devlet üniversitesi ile özel bir vakıf arasında sağlık bilimleri alanında bir ortak girişim, bir kamu-özel ortaklığının ilk örneğidir. Prestijli Kıraç Vakfı,  Türkiye'deki sinir bilimlerinin  gelişmesinde öncülük ediyor ve  NDAL laboratuvarının nörodejeneratif hastalık biyolojisinde mükemmeliyet merkezi olma çabalarına katkıda bulunuyor. NDAL, Kıraç fonunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Araştırma Fonları, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Türkiye Devlet Planlama Dairesi (TUBİTAK ve DPT) tarafından desteklenmektedir. Boğaziçi Üniversitesi ve NDAL, genetik ve karmaşık bozuklukların analizi ve teşhisinde moleküler teknolojilerin kurulması ve başarılı bir şekilde uygulanması için sadece Türkiye genelinde değil, uluslararası platformlarda da önde gelen akademik merkezler olarak kabul edilmektedir. Halen devam etmekte olan araştırmaların genel teması, motor nöron hastalıkları,  ALS ve ilgili bozukluklarla ilgili biyolojiye odaklanmıştır; Nihai tedavi geliştirme hedefi ile nörodejenerasyona yol açan mekanizmaları anlamayı amaçlamaktadır. NDAL, nöronal ölüm, nöron rejenerasyonu ve beyin plastisitesinin altında yatan hücresel mekanizmaları ortaya çıkarmayı amaçlayan çok merkezli projeler de dahil olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslararası işbirliklerinde yer almaktadır. NDAL tarafından temsil edilen Boğaziçi Üniversitesi ile Brown Üniversitesi Nörobilim Bölümü arasında bilimsel işbirliği protokolleri imzalandı. NDAL'ın diğer önemli işbirliği ortakları Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Okulları'dır. Profs. UMass'tan Robert H. Brown ve Harvard'dan Jeffrey D. Macklis, NDAL'ın bilimsel danışmanlarıdır. Bu işbirlikleri Türkiye'de nörobiyolojik bilimi geliştirmeyi ve özellikle nörodejeneratif hastalık mekanizmaları üzerine araştırmaları desteklemeyi amaçlamaktadır.

NDAL, Haziran 2018'de Boğaziçi Üniversitesi'nden Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne taşındı. NDAL'ın Tıp Fakültesine geçişi çığır açan bir öneme sahiptir, çünkü laboratuvar ve klinisyenler arasında sıkı bir işbirliği hiçbir zaman şimdiki kadar önemli olmamıştır

Bugün çok sayıda nörodejeneratif hastalık örnekleri ve hasta verileri, uluslararası işbirlikleri ve büyük ölçekli projeleri ile NDAL, profesyonel bir klinik ortamda olmayı hak ediyor. Türk eğitim sisteminde yükselen bir yıldız olan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye'nin en iyi öğrencilerini cezbetmektedir. Yakın zamanda kurulan Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi, KUTTAM ve genç ve dinamik Nöroloji Bölümü ile Üniversite, NDAL'ın sürdürülebilirliğinin daha da büyümesi ve gelişmesi için büyük bir fırsattır. NDAL’ın Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki yeni konumunun, NDAL ruhuyla birlikte laboratuvarı nörodejeneratif hastalıklara yol açan mekanizmaların anlaşılması ve aydınlatılmasında önemli bir rol oynama çabalarını daha da genişleteceğine yürekten inanıyoruz.

Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul
Koç Üniversitesi Hastanesi/KUTTAM Kat:5 NDAL

E-mail: iyildizaydin@ku.edu.trsdagdevirendigin@ku.edu.tr

 

Phone: 0 850 250 82 50 - (2695)

http://www.alsturkiye.org/

 

TOP